Manas – naša nižšia myseľ, racionálna, logická, analytická, spochybňujúca, kritická, hodnotiaca, súdiaca a porovnávacia. Tá, čo potrebuje mať pravidlá, plán a istotu. Tá, čo vníma fyzický svet.
Ahamkara – naše ego, vnímanie súvislostí medzi okolím a mnou, myslenie v intenciách ja. Tá, čo si tvorí svoj pohľad na svet, súvislosti, prepojenia a následne dej. Tá, čo túži a lipne.
Čita/chitta – pamäť, ukladá alebo zabudne to, čo vytvorili Manas a Ahamkara. Rozhoduje o uložení si skúseností, spomienok a domnienok.
Budhhi – časť našej vyššej mysle, našej intuície, intelektu, vnútorného pocitu. Nepotrebuje podmienky, je spokojné len preto, že je. Psychický stav, vedomie obyčajného bytia a vnútorná múdrosť a rozvoj. Rozlišujúci pravdu od všetkého ostatného.
4 aspekty našej mysle sú neustále prepojené a navzájom sa ovplyvňujú podľa vlastnej úrovne rozvinutia. Vďaka nim a práve kvôli nim vnímame, chápeme a prežívame svet, okolie, nás a to, čo sa deje nám, nami, cez nás a v nás… Joga nás učí spájať sa samých so sebou, joga nás učí spájať sa so svetom okolo nás.
Pomocou jogy pozorujeme a vedome ovládame telo, dych, myseľ, a tým spoznávame a rozvíjame všetky 4 aspekty našej mysle.
Ďalšie informácie o jogovej terapii pre zdravie a ľudí vo veku 50+ tu: Jogová terapia
Používame cookies. Ak si myslíte, že je to v poriadku, kliknite na "Prijať všetko". Kliknutím na "Nastavenia" si tiež môžete vybrať, aký druh súborov cookie chcete povoliť.